Dyrektorka, kierowniczka, specjalistka. Feminatywy w Urzędzie Marszałkowskim

07 wrzesień 2022
Autor: 
Dyrektorka, kierowniczka, specjalistka. Feminatywy w Urzędzie Marszałkowskim Redakcja

Obostrzenia ustawowe obowiązujące w naszym kraju nie pozwalają na użycie feminatywów w oficjalnych dokumentach czy na pieczątkach. Mogą być jednak stosowane w komunikacji zewnętrznej i wewnętrznej, na stronach internetowych i komunikatach prasowych, stopkach e-maili czy wizytówkach.

Od dziś urzędniczki Samorządu Województwa Lubuskiego będą mogły posługiwać się nowymi, żeńskimi nazwami swoich stanowisk. Wprawdzie zgodnie z przepisami decyzje administracyjne i umowy nadal muszą mieć pieczątki z męskimi nazwami, ale w mailach, na tabliczkach na drzwiach, wizytówkach – mogą się pojawić dyrektorki, zastępczynie, kierowniczki, specjalistki i inspektorki. Swoją decyzją Zielona Góra dołączyła dziś do Urzędów w Gdańsku, Sopocie, Krakowie i w Warszawie.

- Nie możemy tkwić w starym, męskim nazewnictwie. Swoim urzędniczkom pozostawiam pełną dowolność. Wiem, że co najmniej jedna już stoczyła prawdziwy bój o żeńską nazwę stanowiska na swojej wizytówce Od dziś stanie się to normą! - mówi Elżbieta Anna Polak, Marszałek Województwa Lubuskiego - Sama na pieczątkach pozostanę „marszałkiem”. Ale nigdy nie obrażę się za „marszałkinię”!

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Kierowca volvo przejechał po 3-letnim dziecku. Policja poszukuje sprawcy

Na problem nazw zwrócił też uwagę Instytut Równości.

- Zauważmy, że zawody dawniej niższe społecznie rangą występują w rodzaju żeńskim, a my jakoś nie mamy z tym żadnego problemu. Problem pojawia się przy zawodach "prestiżowych". Nasze dzieci, a zwłaszcza córki widzą tak samo. Dorastają w świecie pełnym profesorów, naukowców, lekarzy, prawników, sędziów i polityków. Od małego dostaje sygnał, że pewne zawody są raczej nie dla niej, a jeśli będzie chciała być nią (nim) to będzie wymagało to większej pracy. Takich przykładów można mnożyć np. to, że „psycholożka” brzmi nieprofesjonalnie czy chirurżka. To tworzy wrażenie, że mężczyźni w naszym społeczeństwie kojarzą się z profesjonalizmem a kobiety nie. To niesprawiedliwe i krzywdzące. Język ewoluuje i ciągle pojawiają się nowe aspekty - mówi Kacper Kubiak z Instytutu Równości.

Czytaj także: Blisko 4 miliony na ścieżki rowerowe w Lubuskiem. Sprawdź, kto dostał pieniądze (LISTA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..KMB

 
To nie ilość lat w twoim życiu się liczy, ale ilość życia w przeżytych latach. [Abraham Lincoln]

 • Marsz Równości przeszedł ulicami Zielonej Góry. Paradę zabezpieczała policja (ZDJĘCIA)

  Marsz Równości przeszedł ulicami Zielonej Góry. Paradę zabezpieczała policja (ZDJĘCIA)

  Marsz Równości w Zielonej Górze. Tęczowa parada przeszła ulicami miasta. W wydarzeniu wzięło udział kilkaset osób. Całość zabezpieczała policja.

 • Dzień Kobiet w Zielonej Górze. Spędź czas w wyjątkowy sposób

  Dzień Kobiet w Zielonej Górze. Spędź czas w wyjątkowy sposób

  Jeżeli brakuje Ci chwili na odpoczynek i złapanie oddechu, Dzień Kobiet, może okazać się idealną okazją do tego, żeby zrobić coś dla siebie. W Zielonej Górze i okolicy nie brakuje ciekawych wydarzeń, które sprawią, że Twoje święto będzie wyjątkowe. Zabierz ze sobą przyjaciółki i ciesz się babskim wypadem.

 • Dzień Kobiet w Centrum Kreatywnej Kultury

  Dzień Kobiet w Centrum Kreatywnej Kultury

  Dzień Kobiet, obchodzony 8 marca, jest ważnym świętem dla kobiet na całym świecie, w tym również w Polsce. To dzień, w którym celebruje się osiągnięcia kobiet oraz wyraża szacunek dla ich walki o równouprawnienie.

 • Rola i zadania położnej środowiskowej

  Rola i zadania położnej środowiskowej

  Położna środowiskowa to wykwalifikowana położna lub pielęgniarka, która specjalizuje się w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego, środowiskowego, środowiskowo-rodzinnego oraz promocji zdrowia. Jaką rolę w życiu kobiety odgrywa położna środowiskowa? Kto może skorzystać z jej usług? Na te i inne pytania odpowiada doświadczona położna Edyty Szumowicz - ambasadorka kampanii “Położna na medal”.

 • Jak zregenerować włosy po urlopie?

  Jak zregenerować włosy po urlopie?

  Po wakacyjnym wypoczynku mogą pozostać Ci nie tylko wspaniałe wspomnienia i piękne zdjęcia, ale również zniszczone włosy. Często są one pozbawione blasku, a także przesuszone. Na ich kondycję ma wpływ wiatr, nadmierne promieniowanie słoneczne czy słona, morska woda. Sprawdź zatem, co zrobić, aby je zregenerować.

 • Czekolada urody Ci doda. Jest nie tylko słodka i pyszna, ma też magiczne właściwości

  Czekolada urody Ci doda. Jest nie tylko słodka i pyszna, ma też magiczne właściwości

  Czekolada jest szeroko stosowana w kosmetyce. A dziś obchodzimy jej święto. Z tej okazji warto po nią sięgnąć, nie tylko po to, aby napawać się jej pysznym smakiem. Jest to bowiem słodki sposób na poprawę urody!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u