W Zielonej Górze powstanie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka (ZDJĘCIA)

16 maj 2018
Autor:  Redakcja
W Zielonej Górze powstanie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka lubuskie.pl

To jedna z najważniejszych inwestycji w ostatnich latach. Umowa na budowę Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze została oficjalnie podpisana. Nowoczesny szpital wraz z wyposażeniem będzie kosztował 112 mln złotych. - Zdrowie i jakość życia mieszkanców naszego regionu to nasz priorytet. Dlatego konsekwentnie realizujemy nasz plan. Celem jest poprawa dostępności leczenia. Działamy systemowo i pomagamy dorosłym oraz dzieciom wygrać z chorobą - podkreślała marszałek Elżbieta Anna Polak.

Pierwsze wzmianki na temat budowy szpitala dziecięcego w województwie lubuskim pojawiły się ponad dekadę temu. O potrzebie takiej inwestycji niejednokrotnie wypowiadali się krajowi eksperci. - Traktuję tę inwestycję jako pierwszą na liście pilnych działań zmierzających do poprawy dostępności dzieci do świadczeń medycznych na terenie województwa lubuskiego - podkreślała prof. Anna Dobrzańska, Konsultant Krajowy w dziedzinie pediatrii.

Budowa Centrum Zdrowia Matki i Dziecka to również jeden z priorytetów zarządu województwa lubuskiego. Marszałek Elżbieta Anna Polak, od samego początku jest zaangażowana w ten projekt i konsekwentnie dąży do jego realizacji. – Nie ma nic ważniejszego niż poprawa dostępności do leczenia matek i dzieci. Dzieci potrzebują wsparcia dorosłych, dlatego musieliśmy zadbać o dokładny montaż finansowy dla tej inwestycji. Utworzyliśmy również kierunek lekarski, aby wykształcić m.in. pediatrów, a co najważniejsze, wreszcie budujemy Centrum Zdrowia Matki i Dziecka - Marszałek Województwa.

Budynek CZMiD stanie na terenie Szpitala Uniwersyteckiego w miejscu dawnego lądowiska dla śmigłowców LPR. Obiekt będzie połączony z obecnym budynkiem, w którym mieści się m.in. oddział położniczo-ginekologiczny. Obiekt będzie liczył 5 kondygnacji nadziemnych i jedną podziemną, a całkowita powierzchnia nowoczesnego budynku wyniesie ponad 14,5 tys. m2. - Warto podkreślić znaczący wysiłek samorządu, który na budowę szpitala dziecięcego przeznaczył 88 mln złotych. W lecznicy znajdziemy specjalistyczne, kompleksowe oddziały, na których lekarze zajmą się dziećmi od narodzin do 18 roku życia - tłumaczył dr Marek Działoszyński, prezes zarządu Szpitala Uniwersyteckiego.

Inwestycja wypełni olbrzymią lukę na zdrowotnej mapie regionu. Centrum tworzyć będzie sześć oddziałów z ponad 170 łóżkami dla dzieci. - Obecnie mali pacjenci z rodzicami często po specjalistyczną opiekę medyczną wyjeżdżają poza region. Na tej migracji tracimy wszyscy, pacjenci i rodzice oraz lubuskie szpitale - podkreślała Kazimiera Kucharska-Barczyk - ordynator Klinicznego Oddziału Pediatrii.

Wykonawcą została firma Mostostal Zabrze. Inwestycja zostanie zrealizowana w formule zaprojektuj-wybuduj. Do końca maja opracowany zostanie wstępny projekt budynku oraz zagospodarowania terenów wokół niego. Z kolei zakończenie robót budowlanych przewidziano na koniec października 2020 r. CZMiD przyjmie pierwszych pacjentów już w 2021 roku.Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u