Festiwal „Kozzi Dymny Himilsbach” to przede wszystkim projekcje filmowe, spektakle teatralne oraz spotkania z aktorami i reżyserami. W tym roku filmy oglądać można w kilku miejscach: w Kinie Norwid oraz Kinie Góra Mediów (Biblioteka im. K.Norwida), kinie u Rektora (Rektorat przy ul. licealnej), kinie u Szwejka (pub u Szwejka) w sali kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego oraz w plenerze na Winnych Wzgórzach przy Palmiarni.
Patronami tegorocznej edycji festiwalu są trzej aktorzy – Maciej Kozłowski, Wiesław Dymny i Jan Himilsbach. To ich i ich twórczość wspominano w środę na oficjalnym otwarciu festiwalu. Uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się z dorobkiem Wiesława Dymnego, posłuchać autobiografii Jana Himilsbacha czy rozmów o życiu i pracy Macieja Kozłowskiego. Temu ostatniemu festiwal zawdzięcza swoją nazwę. Maciej Kozłowski to aktor pochodzący z Kargowej, gdzie w 2012 r. odbyła się pierwsza edycja imprezy, wówczas pod nazwą Kozzi Gangsta Festiwal, i poświęcona była głównie tzw. filmom gangsterskim, a także sensacji i kryminałom.
W ubiegłym roku festiwal przeniesiony został do Zielonej Góry i zmienił formułę. Do Macieja Kozłowskiego dołączyli Zdzisław Maklakiewicz i Henryk Machalica, a obok gangsterskich filmów pojawiły się inne gatunki sztuki filmowej i teatralnej.
Podczas oficjalnego, bardzo kameralnego otwarcia imprezy, odsłonięte zostały złote odciski dłoni osób związanych z festiwalem. Zawisną one w galerii biblioteki im. K. Norwida w Zielonej Górze. Jeszcze w piątek, sobotę i niedzielę można oglądać wybitne polskie filmy. Choć i miłośnicy zagranicznego filmu znajdą coś dla siebie. Kino europejskie zagości zwłaszcza podczas rekolekcji filmowych, które poprowadzi ks. Andrzej Draguła. Cały program Zielonogórskiego Festiwalu Filmu i Teatru znajduje się na stronie internetowej https://festiwalzgora.wordpress.com/.
W sobotę o 20.00 w Pałacu w Wiechlicach odbędzie się wręczenie nagród - statuetek KLAPSÓW. Konkurs objął polskie filmy wyprodukowane w ostatnich dwóch latach. Uczestnicy imprezy mogą je oglądać podczas bezpłatnych projekcji podczas festiwalu. Jury przyzna nagrody w trzech kategoriach: Grand Prix czyli Klaps 2016 dla reżysera najlepszego polskiego fabularnego filmu kina akcji; Klaps 2016 za najlepszą drugoplanową kreację aktorską w polskim filmie fabularnym; Klaps 2016 za całokształt osiągnięć artystycznych w dziedzinie filmu przyznany reżyserowi lub aktorowi. Tegoroczne kino konkursowe to 11 najnowszych polskich produkcji filmowych z ostatnich dwóch lat.