Kozzi ruszył z kopyta

08 lipiec 2016
Autor: 

Kozłowski, Dymny i Himilsbach to patronaci tegorocznego Zielonogórskiego Festiwalu Filmu i Teatru. W Bibliotece Norwida w środę późnym popołudniem odbyło się oficjalne otwarcie imprezy. Podczas tegorocznej edycji festiwalu spotkać można Annę Dymną, Artura Barcisia czy Kingę Dębską - reżyserkę filmu „Moje córki krowy”.

Festiwal „Kozzi Dymny Himilsbach” to przede wszystkim projekcje filmowe, spektakle teatralne oraz spotkania z aktorami i reżyserami. W tym roku filmy oglądać można w kilku miejscach: w Kinie Norwid oraz Kinie Góra Mediów (Biblioteka im. K.Norwida), kinie u Rektora (Rektorat przy ul. licealnej), kinie u Szwejka (pub u Szwejka) w sali kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego oraz w plenerze na Winnych Wzgórzach przy Palmiarni.

Patronami tegorocznej edycji festiwalu są trzej aktorzy – Maciej Kozłowski, Wiesław Dymny i Jan Himilsbach. To ich i ich twórczość wspominano w środę na oficjalnym otwarciu festiwalu. Uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się z dorobkiem Wiesława Dymnego, posłuchać autobiografii Jana Himilsbacha czy rozmów o życiu i pracy Macieja Kozłowskiego. Temu ostatniemu festiwal zawdzięcza swoją nazwę. Maciej Kozłowski to aktor pochodzący z Kargowej, gdzie w 2012 r. odbyła się pierwsza edycja imprezy, wówczas pod nazwą Kozzi Gangsta Festiwal, i poświęcona była głównie tzw. filmom gangsterskim, a także sensacji i kryminałom.

W ubiegłym roku festiwal przeniesiony został do Zielonej Góry i zmienił formułę. Do Macieja Kozłowskiego dołączyli Zdzisław Maklakiewicz i Henryk Machalica, a obok gangsterskich filmów pojawiły się inne gatunki sztuki filmowej i teatralnej.

Podczas oficjalnego, bardzo kameralnego otwarcia imprezy, odsłonięte zostały złote odciski dłoni osób związanych z festiwalem. Zawisną one w galerii biblioteki im. K. Norwida w Zielonej Górze. Jeszcze w piątek, sobotę i niedzielę można oglądać wybitne polskie filmy. Choć i miłośnicy zagranicznego filmu znajdą coś dla siebie. Kino europejskie zagości zwłaszcza podczas rekolekcji filmowych, które poprowadzi ks. Andrzej Draguła. Cały program Zielonogórskiego Festiwalu Filmu i Teatru znajduje się na stronie internetowej https://festiwalzgora.wordpress.com/.

W sobotę o 20.00 w Pałacu w Wiechlicach odbędzie się wręczenie nagród - statuetek KLAPSÓW. Konkurs objął polskie filmy wyprodukowane w ostatnich dwóch latach. Uczestnicy imprezy mogą je oglądać podczas bezpłatnych projekcji podczas festiwalu. Jury przyzna nagrody w trzech kategoriach: Grand Prix czyli Klaps 2016 dla reżysera najlepszego polskiego fabularnego filmu kina akcji; Klaps 2016 za najlepszą drugoplanową kreację aktorską w polskim filmie fabularnym; Klaps 2016 za całokształt osiągnięć artystycznych w dziedzinie filmu przyznany reżyserowi lub aktorowi. Tegoroczne kino konkursowe to 11 najnowszych polskich produkcji filmowych z ostatnich dwóch lat.

MS

 

 • Już niedługo odbędzie się Lubuski Festiwal Whisky i Alkoholi Mocnych!

  Już niedługo odbędzie się Lubuski Festiwal Whisky i Alkoholi Mocnych!

  W Zielonej Górze już od lat obchodzone jest popularne Winobranie, czyli wielka impreza o międzynarodowym zasięgu. Co jasne, przypada ona na pierwszą połowę września. Jest to zupełnie wyjątkowy czas, kiedy kończą się wszelkie prace wykonywane w okresie zbiorów winorośli. W województwie lubuskim jest to szczególnie ważny czas, gdyż region ten słynie z największej liczby winiarzy!

 • Rusza Forpoczta 7. KOZZI FILM FESTIWAL (FILM)

  Rusza Forpoczta 7. KOZZI FILM FESTIWAL (FILM)

  Choć sam Kozzi Film Festiwal odbędzie się we wrześniu to od 9 do 13 czerwca organizatorzy zapraszają na szereg imprez związanych z wydarzeniem. Przed nami 4 dni kulturalnej odskoczni.

 • ARTE PO POLSKU ZAPRASZA NA BEZPŁATNY SEANS FILMOWY

  ARTE PO POLSKU ZAPRASZA NA BEZPŁATNY SEANS FILMOWY

  ARTE PO POLSKU ZAPRASZA NA BEZPŁATNY SEANS FILMOWY: PORTUGALSKI KANDYDAT DO OSCARA I NOMINOWANY DO ZŁOTEGO LWA NA MFF W WENECJI „THE DOMAIN” W REŻ. TIAGO GUEDESA

 • PRAWA KOBIET W POLSCE I NA ŚWIECIE cykl filmowy w ARTE po polsku

  PRAWA KOBIET W POLSCE I NA ŚWIECIE cykl filmowy w ARTE po polsku

  Nieludzkie restrykcje aborcyjne, brak rzetelnej edukacji seksualnej, utrudniony dostęp do antykoncepcji, ograniczone prawa kobiet, rząd, który otwarcie potępia mniejszości seksualne, a popiera strefy wolne od LGBT. Czy tak wygląda rzeczywistość tylko w Polsce? Niestety nie… Podobna sytuacja ma miejsce w wielu cywilizowanych krajach na całym świecie. Kwestię praw kobiet i seksualności podejmują reżyserzy filmów dokumentalnych pokazywanych w cyklu „Prawa kobiet w Polsce i na świecie”. Filmy są dostępne bezpłatnie na platformie VOD ARTE po polsku www.arte.tv/pl/.

 • Szprotawa: Za chwilę rusza Festiwal Ziemia i Pieśń. Weź udział w konkursie

  Szprotawa: Za chwilę rusza Festiwal Ziemia i Pieśń. Weź udział w konkursie

  W najbliższy weekend przy Szprotawskim Domu Kultury będzie kolorowo i śpiewnie, a to za sprawą 28 Festiwalu Grup Śpiewaczych "Ziemia i Pieśń".

 • JAZZ CROSSING FESTIVAL W LUBUSKIEM

  JAZZ CROSSING FESTIVAL W LUBUSKIEM

  Funk, jazz i muzyka świata – tą porywającą mieszanką Wojtek Justyna TreeOh! zdobywa serca melomanów na całym świecie. Po gorąco przyjętych koncertach w Korei Południowej, Holandii, Niemczech i Portugalii międzynarodowy zespół mieszkającego w Holandii, polskiego gitarzysty Wojtka Justyny po raz kolejny wystąpi w Polsce i pierwszy raz w Pradze, w Czechach.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u