Sezon grzewczy rozpoczął się na dobre. Radni Platformy Obywatelskiej zwracają uwagę na potrzebę wymiany starych pieców węglowych tzw. kopciuchów i zastąpienie ich piecami gazowymi lub połączeniem z elektrociepłownią.
- Teraz jest najlepszy czas do rozmowy o zanieczyszczeniu powietrza, jego skutkach i metodach zapobiegania. Ogrzewanie budynków piecami węglowymi i spalanie w nich niskiej jakości węgla, śmieci czy plastików jest głównym źródłem powstawania smogu w tym rakotwórczego benzo(a)pirenu - mówi radny PO Mirosław Bukiewicz.
W Zielonej Górze od 2007 roku notuje się przekroczenie dopuszczalnego stężenia benzo(a)pirenu. Ta substancja toksyczna może powodować wiele chorób i zagrożeń dla zdrowia i życia.
W kwestii aspektów zdrowotnych głos zabrał Robert Sapa - zielonogórski radny i lekarz rodzinny.
- Zielona Góra leży w dolinie, nie zapominajmy o tym, dlatego szczególnie powinniśmy zwracać uwagę na niebezpieczeństwo jakie czyha na nas w powietrzu. Zanieczyszczenia powodują m.in. astmę, zapalenie krtani, oskrzeli oraz zatok, z którymi często spotykam się u pacjentów. Wymiana pieców to jedno, ale warto też wiedzieć czego nie powinniśmy spalać. Czyste powietrze to w dużej mierze gwarancja naszego zdrowia.
Bardzo ważną funkcję pełnią tereny zielone, drzewa, lasy. Podnoszą walory przyrodnicze, krajobrazowe, estetyczne i zdrowotne. Drzewa pochłaniają i neutralizują substancje toksyczne takie jak dwutlenek węgla, dwutlenek siarki oraz metale ciężkie.
- Najlepiej filtrują powietrze drzewa iglaste np. świerki, których niestety jest bardzo mało. Świerkowy żywopłot posadzony wzdłuż ruchliwej ulicy potrafi zatrzymać do 70% zanieczyszczeń - mówi radny Mariusz Rosik, leśniczy.
Radni podkreślają, że stawiają na profilaktykę. Zielona Góra nie ma takiego problemu z zanieczyszczonym powietrzem jak Gorzów, Kraków, czy Katowice, co nie znaczy, że oddychamy czystym powietrzem. W związku z powyższym samorządowcy chcą zabezpieczyć w budżecie miasta Zielona Góra środki finansowe na rozpoczęcie akcji wymiany pieców węglowych na inne proekologiczne źródła ogrzewania.
https://newslubuski.pl/wydarzenia/1850-walka-o-czyste-powietrze.html#sigProIdfe889c7a7d