Walka o czyste powietrze (ZDJĘCIA)

14 listopad 2016
Autor: 
jm

Dziś zielonogórscy radni Platformy Obywatelskiej zabrali głos w sprawie zanieczyszczenia powietrza w Zielonej Górze. Nie jest źle, ale zawsze może być lepiej.

Sezon grzewczy rozpoczął się na dobre. Radni Platformy Obywatelskiej zwracają uwagę na potrzebę wymiany starych pieców węglowych tzw. kopciuchów i zastąpienie ich piecami gazowymi lub połączeniem z elektrociepłownią.

- Teraz jest najlepszy czas do rozmowy o zanieczyszczeniu powietrza, jego skutkach i metodach zapobiegania. Ogrzewanie budynków piecami węglowymi i spalanie w nich niskiej jakości węgla, śmieci czy plastików jest głównym źródłem powstawania smogu w tym rakotwórczego benzo(a)pirenu - mówi radny PO Mirosław Bukiewicz.

W Zielonej Górze od 2007 roku notuje się przekroczenie dopuszczalnego stężenia benzo(a)pirenu. Ta substancja toksyczna może powodować wiele chorób i zagrożeń dla zdrowia i życia.

W kwestii aspektów zdrowotnych głos zabrał Robert Sapa - zielonogórski radny i lekarz rodzinny.

- Zielona Góra leży w dolinie, nie zapominajmy o tym, dlatego szczególnie powinniśmy zwracać uwagę na niebezpieczeństwo jakie czyha na nas w powietrzu. Zanieczyszczenia powodują m.in. astmę, zapalenie krtani, oskrzeli oraz zatok, z którymi często spotykam się u pacjentów. Wymiana pieców to jedno, ale warto też wiedzieć czego nie powinniśmy spalać. Czyste powietrze to w dużej mierze gwarancja naszego zdrowia.

Bardzo ważną funkcję pełnią tereny zielone, drzewa, lasy. Podnoszą walory przyrodnicze, krajobrazowe, estetyczne i zdrowotne. Drzewa pochłaniają i neutralizują substancje toksyczne takie jak dwutlenek węgla, dwutlenek siarki oraz metale ciężkie.

- Najlepiej filtrują powietrze drzewa iglaste np. świerki, których niestety jest bardzo mało. Świerkowy żywopłot posadzony wzdłuż ruchliwej ulicy potrafi zatrzymać do 70% zanieczyszczeń - mówi radny Mariusz Rosik, leśniczy.

Radni podkreślają, że stawiają na profilaktykę. Zielona Góra nie ma takiego problemu z zanieczyszczonym powietrzem jak Gorzów, Kraków, czy Katowice, co nie znaczy, że oddychamy czystym powietrzem. W związku z powyższym samorządowcy chcą zabezpieczyć w budżecie miasta Zielona Góra środki finansowe na rozpoczęcie akcji wymiany pieców węglowych na inne proekologiczne źródła ogrzewania.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u