W Lubuskiem powstanie 5 Centrów Zdrowia Psychicznego

25 luty 2020
W Lubuskiem powstanie 5 Centrów Zdrowia Psychicznego Adobe Stock

Marszałek Elżbieta Anna Polak spotkała się w poniedziałek z dyrektor Szpitala w Ciborzu Beatą Sudnik-Kotus. Spotkanie dotyczyło utworzenia przez Szpital Centrum Zdrowia Psychicznego (CZP) w Zielonej Górze.

Zgodnie z założeniami w województwie docelowo powstanie 5 Centrów Zdrowia Psychicznego. W ramach programu pilotażowego już funkcjonują dwa: w Gorzowie Wlkp. przy Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim i w Międzyrzeczu przy Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych.

Pilotaż rozpoczął się połowie 2018 roku, dzięki zmianom w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych z 2017 roku. Uruchomiono już 27 centrów zdrowia psychicznego w całym kraju. Każde z nich ma obowiązek zapewnienia chorym opieki szpitalnej, ambulatoryjnej, środowiskowej i dziennej na swoim terenie, za który odpowiada. Najczęściej jest to powiat lub dwa powiaty.

Głównym założeniem CZP jest deinstytucjonalizacja, czyli odejście od zamkniętego leczenia w szpitalach na rzecz opieki w środowisku pacjenta, tak bym mimo problemów ze zdrowiem psychicznym nadal mógł pracować, uczyć się funkcjonować w swym dotychczasowym otoczeniu.

Już teraz Szpital w Ciborzu prowadzi na terenie Zielonej Góry poradnie:

- Zdrowia Psychicznego,

- Neurologiczną,

- Psychologiczną,

- Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnień i Współuzależnienia.

Dzięki połączeniu Szpitala z Wojewódzkim Ośrodkiem Terapii Uzależnień i Współuzależnienia udało się pozyskać oddział dzienny uzależnień od alkoholu, który rozszerzył swoją działalność. Dzięki tym działaniom Szpital w Ciborzu spełnia wszystkie wymogi konieczne do utworzenia w Zielonej Górze Centrum Zdrowia Psychicznego. W zeszłym tygodniu Szpital złożył swój akces do uczestnictwa w programie pilotażowym CZP.

Dla kogo przeznaczony jest oddział?

Dla pacjentów pełnoletnich, bez względu na płeć. Terapia i rehabilitacja przeznaczona jest dla osób z chorobami i zaburzeniami psychicznymi. Nie mogą to być jednak osoby uzależnione od alkoholu lub substancji psychoaktywnych, ani też cierpiące z powodu upośledzenia umysłowego: umiarkowanego, znacznego i głębokiego.

Czym różni się oddział dzienny od całodobowego?

Pobyt na oddziale dziennym nie koliduje z prywatnym życiem pacjenta. Ponieważ zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 14.00, osoba korzystająca z terapii wraca codziennie do domu, zupełnie jakby przychodziła po dniu pracy. I tak przez dwanaście tygodni, bo taki jest czas trwania programu terapeutycznego. Pobyt w oddziale ma służyć poprawie stanu zdrowia psychicznego oraz funkcjonowania pacjenta. Ma też na celu podniesienie samooceny, polepszenie kontaktów z bliskimi, zwiększenie zaradności życiowej, aktywizację pacjenta, jak również poprawę współpracy w leczeniu.

Czy oddział dzienny przypomina oddział szpitalny?

Nie. Ponieważ pacjenci nocują w domach, na oddziale dziennym nie ma łóżek. Osoby korzystające z programu terapeutycznego przychodzą codziennie rano, zaopatrzeni tylko w drugie śniadanie, a cały dzień wypełniony jest zajęciami mającymi na celu przede wszystkim poprawę ich stanu psychicznego.

W jaki sposób odbywa się przyjęcie pacjenta na oddział?

Odbywa się to na podstawie skierowania od lekarza psychiatry lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, po wcześniejszej wstępnej kwalifikacji, na którą można umówić się telefonicznie, pod numerem (68)3221868. Na czas trwania terapii osoby pracujące mogą otrzymać zwolnienie lekarskie.

Dla ilu osób powstał ten oddział?

Dysponujemy dziesięcioma miejscami. Jest to optymalna ilość, ponieważ oddział funkcjonuje na zasadzie społeczności terapeutycznej, którą tworzą pacjenci wraz z personelem (psychologami, terapeutą zajęciowym, pielęgniarką oraz lekarzem psychiatrą).

Jak wygląda codzienność społeczności oddziału?

Oferujemy szeroki program oddziaływań terapeutycznych. Podstawą jest oczywiście psychoterapia, zarówno grupowa jak również indywidualne spotkania z psychologiem. Ponadto dzień wypełniony jest różnorodnymi formami terapii zajęciowej: począwszy od zajęć plastycznych (w tym na przykład malarstwo, rysunek), poprzez zajęcia krawieckie, kulinarne czy ogrodnicze, a na grach i zabawach towarzyskich kończąc. Oprócz tego inicjujemy różne formy oddziaływań w grupie, takie jak zajęcia integracyjne oraz edukacyjne, także aktywności kulturalne (wyjścia do galerii, muzeum). Nie brakuje ćwiczeń relaksacyjnych czy muzykoterapii. Zapewniamy również zajęcia rekreacyjne. Mając na uwadze problemy, z którymi przychodzą do nas pacjenci, przeprowadzamy także treningi ułatwiające codzienne funkcjonowanie, dotyczące radzenia sobie z objawami choroby, ze stresem, jak również treningi umiejętności społecznych czy radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Oczywiście dobór zajęć terapeutycznych uwzględnia aktualny stan psychiczny pacjentów, ich możliwości fizyczne oraz poznawcze.

Źródło: lubuskie.pl, ciborz.eu

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.